• Türk Model BANDIRMA vapuru
  • Türk Model BANDIRMA vapuru
  • Türk Model BANDIRMA vapuru
  • Türk Model BANDIRMA vapuru
Türk Model BANDIRMA vapuru
Ürün Kodu : TK006
Marka :  TÜRK MODEL
1,000.00 TL   Kdv Dahil
Bu ürün satışa kapalı
Türk Model BANDIRMA vapuru

Bandırma Vapuru, Glasgow İngiltere’de bulunan “Mac. Intyre Paisley-Huston and Cardett” adlı tersanede bir yolcu ve kargo gemisi olarak inşa edilmiştir. İlk sahibi olarak “Dussey and Robinson Company” adlı firma, gemiye “Torocaderto” ismini vermiş ve beş yıl süreyle kullanmıştır. 1883 yılında Yunanistan’da H. Psica Preus şirketine satılmış ve ismi “Kymi” olarak değiştirilmiştir. 1890 yılında son sahibi tarafından “Cap. Andereadis” isminde başka bir Yunan firmasına satılmıştır. 1891 yılında batmış, aynı yıl içerisinde yüzeye çıkarılmıştır.


Daha sonra “Istanbul Rama Derasimo” adlı firmaya satılarak Osmanlı Devleti’nde İstanbul limanına kaydı sağlanmıştır. 1894’te Osmanlı Deniz Yolları İşletmesi için çalışmaya başlamış, ismi “Bandırma” olarak değiştirilmiş ve Marmara Denizi içerisinde görev yapması amacıyla posta vapuru haline getirilmiştir.


19 Mayıs 1919 yılında, Bandırma Vapuru için tarihi bir görev başlamıştır. Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ü İstanbul’dan Samsun’a, işgalcilere karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatması amacıyla taşımıştır. 1925 yılında İstanbul Haliç’te hurda olarak parçalanmıştır.


Teknik Özellikler;Ölçek : 1/87


Uzunluk : 62 cm

Ürün Etiketleri
Türk Model BANDIRMA vapuru
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.